Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

O nas

Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach powstało w ramach projektu pn. „Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi” (Restoration of common culture heritage as a base for youth and creative groups from Poland and Belarus cross-border cooperation) współfinansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020, cel tematyczny DZIEDZICTWO: Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego, Priorytet 1.1 Promocja kultury lokalnej i historii. CPT działa jako oddział Gminnej Biblioteki Publicznej w Puchaczowie.

- Centrum Pracy Twórczej organizuje szeroką gamę zajęć edukacyjnych: warsztatów, wykładów, seminariów, spotkań, wydarzeń kulturalnych dla  naukowców, studentów, uczniów, artystów, młodzieży i innych osób zainteresowanych sztuką, architekturą, historią i tradycją.

- Dysponujemy wyposażonymi pracowniami warsztatowymi: projektową, plastyczną i komputerową.

- W atrakcyjnych wnętrzach dworskich mieści się: sala wielofunkcyjna, umeblowana w stylu epoki, sala wystawowa z aktualnymi ekspozycjami, Izba Pamięci Bohdana Lacherta ze stałą wystawą.

- Zorganizowane grupy ze szkół i placówek mogą korzystać bezpłatnie ze specjalnie przygotowanych zajęć edukacyjnych dostosowanych do wieku i potrzeb odbiorców.

 - Podejmujemy współpracę i realizujemy przedsięwzięcia z innymi instytucjami, szkołami,  placówkami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi.

- Stwarzamy możliwość korzystania z podręcznej biblioteki- czytelni, udostępniamy materiały edukacyjne.

- Udostępniamy rowery turystyczne, którymi można przemierzyć trasę ścieżki rowerowej wiodącej wytyczonym szlakiem „Śladami Lachertów”.

HISTORIA

Centrum Pracy Twórczej mieści się w zabytkowym dworze Lacherta w Ciechankach, zbudowanym w 1925 roku przez Wacława Lacherta,  przedsiębiorcy, należącego do elity biznesowej II Rzeczypospolitej, właściciela majątku ziemskiego Ciechanki w latach(1910-1944).

Dwór w stylu modernistycznym, łączący staropolską tradycję i nowoczesność  zaprojektował w 1924 roku Bohdan Lachert, najstarszy syn dziedzica Ciechanek, późniejszy znany architekt.

Budynek murowany z cegły o powierzchni 469 m2, piętrowy z użytkowym poddaszem, był znakomicie usytuowany do stron świata, co sprawiało, że słońce w ciągu dnia docierało do każdego pomieszczenia. Wejście główne, na wzór dawnych staropolskich dworów, było w jakby cofniętym w głąb ganku z portykiem kolumnowym o dwóch kolumnach we wnęce. Wjazd okalał owalny gazon oraz podjazd. Na parterze dworu był przestrony hol i jeden wielki pokój, prawie na całą długość budynku, przedzielony rozsuwanymi, przeszklonymi drzwiami na dwa mniejsze: salon i jadalnię. Ponadto gospodarz miał tu kancelarię i trzy pokoje mieszkalne, kuchnię z kredensem i pokój służbowy. Na piętrze było pięć mniejszych pokoi, po dwóch stronach korytarza. Dwór otaczał dziesięciohektarowy park z kortem tenisowym, stawem i ogrodem.

W roku 1944 władza ludowa przekazała dwór na Państwowy Dom Pracy i Wypoczynku Literatów, następnie mieszkali w nim pocztowcy. Od roku 1951 mieściły się tu biura i mieszkania pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego, zorganizowanego w majątku. Po upadku POM, dwór pozbawiony właściciela niszczał. Od roku 2008 stał się własnością Gminy Puchaczów. W latach 2020- 2022 dwór został wyremontowany i mieści się w nim Centrum Pracy Twórczej.

Centerum Pracy Twórczej

Utworzono dnia 26.09.2022, 14:16

Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach. Dwór Lacherta

Katalog on-line

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny