O nas
Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach powstało w ramach projektu pn. „Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi” (Restoration of common culture heritage as a base for youth and creative groups from Poland and Belarus cross-border cooperation) współfinansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020, cel tematyczny DZIEDZICTWO: Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego, Priorytet 1.1 Promocja kultury lokalnej i historii. CPT działa jako oddział Gminnej Biblioteki Publicznej w Puchaczowie.
- Centrum Pracy Twórczej organizuje szeroką gamę zajęć edukacyjnych: warsztatów, wykładów, seminariów, spotkań, wydarzeń kulturalnych dla naukowców, studentów, uczniów, artystów, młodzieży i innych osób zainteresowanych sztuką, architekturą, historią i tradycją.
- Dysponujemy wyposażonymi pracowniami warsztatowymi: projektową, plastyczną i komputerową.
- W atrakcyjnych wnętrzach dworskich mieści się: sala wielofunkcyjna, umeblowana w stylu epoki, sala wystawowa z aktualnymi ekspozycjami, Izba Pamięci Bohdana Lacherta ze stałą wystawą.
- Zorganizowane grupy ze szkół i placówek mogą korzystać bezpłatnie ze specjalnie przygotowanych zajęć edukacyjnych dostosowanych do wieku i potrzeb odbiorców.
- Podejmujemy współpracę i realizujemy przedsięwzięcia z innymi instytucjami, szkołami, placówkami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi.
- Stwarzamy możliwość korzystania z podręcznej biblioteki- czytelni, udostępniamy materiały edukacyjne.
- Udostępniamy rowery turystyczne, którymi można przemierzyć trasę ścieżki rowerowej wiodącej wytyczonym szlakiem „Śladami Lachertów”.
HISTORIA
Centrum Pracy Twórczej mieści się w zabytkowym dworze Lacherta w Ciechankach, zbudowanym w 1925 roku przez Wacława Lacherta, przedsiębiorcy, należącego do elity biznesowej II Rzeczypospolitej, właściciela majątku ziemskiego Ciechanki w latach(1910-1944).
Dwór w stylu modernistycznym, łączący staropolską tradycję i nowoczesność zaprojektował w 1924 roku Bohdan Lachert, najstarszy syn dziedzica Ciechanek, późniejszy znany architekt.
Budynek murowany z cegły o powierzchni 469 m2, piętrowy z użytkowym poddaszem, był znakomicie usytuowany do stron świata, co sprawiało, że słońce w ciągu dnia docierało do każdego pomieszczenia. Wejście główne, na wzór dawnych staropolskich dworów, było w jakby cofniętym w głąb ganku z portykiem kolumnowym o dwóch kolumnach we wnęce. Wjazd okalał owalny gazon oraz podjazd. Na parterze dworu był przestrony hol i jeden wielki pokój, prawie na całą długość budynku, przedzielony rozsuwanymi, przeszklonymi drzwiami na dwa mniejsze: salon i jadalnię. Ponadto gospodarz miał tu kancelarię i trzy pokoje mieszkalne, kuchnię z kredensem i pokój służbowy. Na piętrze było pięć mniejszych pokoi, po dwóch stronach korytarza. Dwór otaczał dziesięciohektarowy park z kortem tenisowym, stawem i ogrodem.
W roku 1944 władza ludowa przekazała dwór na Państwowy Dom Pracy i Wypoczynku Literatów, następnie mieszkali w nim pocztowcy. Od roku 1951 mieściły się tu biura i mieszkania pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego, zorganizowanego w majątku. Po upadku POM, dwór pozbawiony właściciela niszczał. Od roku 2008 stał się własnością Gminy Puchaczów. W latach 2020- 2022 dwór został wyremontowany i mieści się w nim Centrum Pracy Twórczej.