Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Narodowe Czytanie 2023

Utworzono dnia 22.09.2023

W Dworze Lachertów jak w Korczynie

W tym roku nasze biblioteki w Puchaczowie i w Ciechankach kolejny raz wzięły udział w Narodowym Czytaniu.

Jest to ogólnopolska akcja, która ma promować czytelnictwo, a także jednoczyć ze sobą Polaków pochylonych wspólnie nad kartami utworów należących do klasyki literatury polskiej. Organizatorem Narodowego Czytania jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jak co roku, specjalnie z okazji Narodowego Czytania, skierował on do rodaków w kraju i za granicą list, w którym zachęca wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu: „Zapraszam Państwa zatem do Narodowego Czytania<<Nad Niemnem>> (…). Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek <<przy polskim stole>> . Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego…”.

Nasze tegoroczne Narodowe Czytanie, podobnie jak i w zeszłym roku, odbyło się w odrestaurowanym Dworze Lachertów w Ciechankach, w którym mieści się Centrum Pracy Twórczej. W roli lektorów wystąpili: Pan Wójt- Adam Grzesiuk, Pani Małgorzata Żmuda- pełniąca funkcję Radnej w naszej gminie, uczniowie ze starszych klas ze szkół podstawowych w Nadrybiu i Ostrówku, Pani Edyta Horzępa-  kierownik Dziennego Domu Senior+ w Bogdance wraz z Panią Mieczysławą Stefańską- uczestniczką Senior+ oraz Pani Barbara Sidor, Pani Elżbieta Talarowska i Pan Henryk Słowikowski, którzy są czytelnikami filii w Ciechankach. Wnętrza dworu prawie idealnie oddały atmosferę korczyńskiego majątku i ułatwiły zebranym wczucie się w atmosferę powieści, która swoją tematyką oprócz ciekawych wątków obyczajowych, obejmuje również wydarzenia tak ważne w historii naszego kraju.

„Nad Niemnem” to napisana z epickim rozmachem powieść, w której niewielki skrawek nadniemeńska ziemia stał się symbolem naszej Ojczyzny- Polski, przechowującej w sobie pamiątki przeszłości, historię narodu- prawdziwą i ciągle żywą w pamięci ludzi mimo upływającego czasu.

 

M. Janiuk

Narodowe Czytanie

Utworzono dnia 22.09.2023, 11:51

Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach. Dwór Lacherta

Katalog on-line

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 83

W poprzednim tygodniu: 64

W tym miesiącu: 112

W poprzednim miesiącu: 284

Wszystkich: 16346