"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek..."
Tegoroczny tłusty czwartek odbył się już po raz drugi w Centrum Pracy Twórczej-Dwór Lacherta w Ciechankach. Wydarzenie zostało przygotowane z projektu Koła Gospodyń Wiejskich w Ciechankach Kolonii pod nazwą „Karnawałowe smaki” we współpracy z Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach, Gminną Biblioteką Publiczną w Puchaczowie i Filią Biblioteki w Ciechankach. Projekt został współfinansowany przez Gminę Puchaczów w ramach zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji lokalnej”.
Na wydarzenie przybyli liczni goście, w tym władze gminne, radni gminy Puchaczów, dyrektorzy szkół i innych instytucji. Spotkanie było okazją do kultywowania i zachowania staropolskich zwyczajów, posłużyło integracji mieszkańców. Zaprezentowano historię tłustego czwartku, tradycji z nim związanych. W ten wyjątkowy dzień tradycja nakazuje, że w tłusty czwartek trzeba zjeść coś słodkiego- jeśli nie zjemy żadnego pączka to skazujemy się na klęskę i niepowodzenie. Historia pączka w Polsce sięga XVI wieku, kiedy to pączki pieczono z ciasta chlebowego, a zamiast słodkiego nadzienia w środku umieszczano słoninę, a nawet podawano ze skwarkami. Dawniej tłusty czwartek i ostatnie dni karnawału świętowano hucznymi zabawami, balami i obfitymi ucztami. Okres uczt i zabaw nazywano zapustami a ich ostatni intensywny etap mięsopustem. Zwyczajem tego okresu były korowody przebierańców, zapustników. W ubiegłym roku dwór odwiedziła grupa zapustników, która przyniosła obfitość w wydarzenia, które miały miejsce w Centrum Pracy Twórczej. W tym roku tradycji stało się zadość i do dworu, dawnym zwyczajem zawitała „koza” przypominając stary obrzęd zwiastujący szczęście i urodzaj na ten rok.
Zachowując tradycję tłustego czwartku gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciechankach Kolonii podczas warsztatów kulinarnych przygotowały karnawałowe słodkości: pączki, oponki, faworki, parowańce czy róże karnawałowe. Przygotowując wypieki panie sięgały do dawnych, starych przepisów kulinarnych. W trakcie spotkania gospodynie miały okazję zaprezentować się i przedstawić swoją działalność. Podczas biesiady przy pączkach towarzyszyła Górnicza Kapela Podwórkowa KARBON.