Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek..."

Utworzono dnia 22.02.2024

Tegoroczny tłusty czwartek odbył się już po raz drugi w Centrum Pracy Twórczej-Dwór Lacherta w Ciechankach.   Wydarzenie zostało przygotowane z projektu  Koła Gospodyń Wiejskich w Ciechankach Kolonii pod nazwą „Karnawałowe smaki” we współpracy z  Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach, Gminną Biblioteką Publiczną w Puchaczowie i Filią Biblioteki w Ciechankach. Projekt został współfinansowany przez Gminę Puchaczów w ramach zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji lokalnej”.

Na wydarzenie przybyli liczni goście, w tym  władze  gminne, radni gminy Puchaczów, dyrektorzy szkół i innych instytucji. Spotkanie było okazją do kultywowania i zachowania staropolskich zwyczajów, posłużyło integracji mieszkańców. Zaprezentowano historię tłustego czwartku, tradycji z nim związanych. W ten wyjątkowy dzień tradycja nakazuje, że w tłusty czwartek trzeba zjeść coś słodkiego- jeśli nie zjemy żadnego pączka to skazujemy się na klęskę i niepowodzenie. Historia pączka w Polsce sięga XVI wieku, kiedy to pączki pieczono z ciasta chlebowego, a zamiast słodkiego nadzienia w środku umieszczano słoninę, a nawet podawano ze skwarkami. Dawniej tłusty czwartek i ostatnie dni karnawału świętowano hucznymi zabawami, balami i obfitymi ucztami.  Okres uczt i zabaw nazywano zapustami a ich ostatni intensywny etap mięsopustem. Zwyczajem tego okresu były korowody przebierańców, zapustników. W ubiegłym roku dwór odwiedziła grupa zapustników, która przyniosła obfitość w wydarzenia, które miały miejsce  w Centrum Pracy Twórczej. W tym roku tradycji stało się zadość i do dworu, dawnym zwyczajem zawitała „koza” przypominając stary obrzęd  zwiastujący szczęście i urodzaj na ten rok.

Zachowując tradycję tłustego czwartku gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciechankach Kolonii podczas warsztatów kulinarnych przygotowały karnawałowe słodkości: pączki, oponki, faworki, parowańce czy róże karnawałowe. Przygotowując wypieki panie sięgały do  dawnych, starych przepisów kulinarnych.  W trakcie spotkania gospodynie miały okazję zaprezentować się i przedstawić swoją działalność. Podczas biesiady przy pączkach towarzyszyła Górnicza Kapela Podwórkowa KARBON.

Tłusty czwartek

Utworzono dnia 22.02.2024, 10:41

Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach. Dwór Lacherta

Katalog on-line

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 12

W poprzednim tygodniu: 90

W tym miesiącu: 180

W poprzednim miesiącu: 344

Wszystkich: 17739