Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

V RAJD ROWEROWY – Cerkiew św. Mikołaja w Dratowie

Utworzono dnia 17.05.2017

W dniu 07.05.2017 r. Filia Biblioteki w Ciechankach zorganizowała dla swych czytelników kolejny V Rajd Rowerowy z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Celem tegorocznego rajdu była Cerkiew Prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja w Dratowie.

Po dotarciu na miejsce historię cerkwi przedstawił nam pan dr Grzegorz Jacek Pelica - doktor  nauk humanistycznych, historyk i teolog, regionalista, poeta, pasjonat dziejów Lubelszczyzny i dialogu ekumenicznego, autor artykułów naukowych i publicystycznych oraz wielu książek.

Parafia prawosławna w Dratowie powstała w XIV w. Zachowane dokumenty świadczą o istnieniu cerkwi obrządku wschodniosłowiańskiego w 1490 r. i nowo wybudowanej w 1720 r. Do 1874 r. była to świątynia unicka, potem prawosławna. Pożar z 1888 r. pochłonął całe wyposażenie cerkwi z ikonostasem, obrazami, księgami metrykalnymi. Nowa, istniejąca do dziś cerkiew została zbudowana w latach 1889 – 1890. Cerkiew została zamknięta w 1947 r. po burzliwych wydarzeniach z okresu okupacji. Od 1959 r. opiekę duszpasterską sprawują księża z parafii Przemienienia Pańskiego w Lublinie. Obecnie liturgia sprawowana jest co dwa tygodnie. Cerkiew w Dratowie została zbudowana w stylu eklektycznym rosyjskim, wg projektu Wiktora Iwanowicza Syczugowa, na planie krzyża greckiego. Dzwonnica mieści się w fasadzie. Obiekt ma rozczłonkowaną bryłę architektoniczną oraz bogatą ornamentykę. Freski wykonane przez Juliana Mizewskiego oraz ks. Jerzego Ignaciuka. Ikonostas – ściana z ikon oddzielająca część ołtarzową od nawy głównej został po drugiej wojnie światowej sprowadzony z okolic Sanoka.
Dwie kopuły cerkwi symbolizują dwoistą naturę Jezusa Chrystusa: boską i ludzką. Na każdej kopule krzyż, co oznacza, że w cerkwi oddaje się chwałę Jezusowi Chrystusowi. Jeszcze w roku 2003 cerkiew otoczona była przez lipowy starodrzew: 24 lipy wokół cerkwi i 24 lipy w alei wiodącej od szosy - dawna aleja dojazdowa do świątyni. W pobliżu głównej drogi, stoi dawna plebania prawosławna (obecnie budynek mieszkalny) zwana również „popówką”. Przed plebanią w roku 1942 zginął z rąk hitlerowców ówczesny proboszcz - o. Stefan Malesza wraz z córką Olgą. Obok cerkwi znajduje się cmentarz katolicko-prawosławny.

Pan Jacek Pelica bardzo ciekawie opowiedział nam również o obrzędach w kościele prawosławnym. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi, że w prawosławiu nie ma Pierwszej Komunii Świętej, ale istnieje rodzaj Pierwszej Spowiedzi. Dzieci otrzymują Eucharystię już podczas chrztu wraz z sakramentem bierzmowania. Gdy osiągną wiek wystarczającej dojrzałości, w którym potrafią rozróżnić pomiędzy dobrem a złem i zaczynają rozumieć, czym jest grzech, a więc w wieku około 6 lub 7 lat, choć w praktyce następuje to znacznie później, przystępują do pokajanija. Wtedy penitentowi zostają odpuszczone wszystkie grzechy popełnione po chrzcie św. Obrzęd pokuty w Cerkwi prawosławnej nie jest ograniczony żadną przestrzenią, jaką w Kościele łacińskim stwarza konfesjonał, gdzie krata oddziela penitenta od kapłana. Zwykle  pokajanije odbywa się tuż przed ikonostasem. Penitent stoi przy pulpicie, na którym znajdują się krzyż, ikona Zbawiciela lub księga Ewangelii. Kapłan stoi tuż obok niego.

Wszyscy byliśmy zauroczeni ogromem wiedzy i wspaniałym przekazem pana dr Jacka Pelicy, któremu dziękujemy za poświęcony nam czas i przybliżenie  nam historii Cerkwi Prawosławnej.

W drodze powrotnej cała nasza grupa wstąpiła do Majątku Rutka na grilla.

Filia Biblioteki w Ciechankach

V RAJD ROWEROWY

Utworzono dnia 17.05.2017, 14:04

Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach. Dwór Lacherta

Katalog on-line

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 6

W poprzednim tygodniu: 75

W tym miesiącu: 116

W poprzednim miesiącu: 344

Wszystkich: 18019